OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Zaujimavosti

 
Ulička
 
  
 

Ulička je riečka v severovýchodnej časti Slovenska, na území okresu Snina. Je to pravostranný prítok Uhu s dĺžkou 28 km (z toho 24 km na území Slovenska).

 

 

Zbojský potok

  


Zbojský potok je vodný tok v najvýchodnejšej časti Slovenska, v okrese Snina. Je to najvýznamnejší, ľavostranný prítok Uličky a meria 21,4 km. Na hornom toku preteká územím NP Poloniny, z oboch strán priberá veľké množstvo prítokov, vďaka čomu má vysoké vodné stavy.

 

Mergencov Kameň

                 

 

Rudolf Mergenc bol lesník, ako viacerí jeho kolegovia v službách grófského rodu Tielle-Winklerovcov, ktorí od polovice 19. storočia vlastnili majetky v Uliči. V dedine mali kaštieľ a v masíve Nastazu na Valalštine si dali postaviť poľovnícku chatu, kam viedla grófska cesta lemovaná alejou vysadených červených a močiarnych dubov. Neďaleko nej nad Pánskou hôrkou, kde dnes je hranica Prírodnej rezervácie Uličská Ostrá, lesníka Mergenca siedmeho decembra 1922 zastrelil pytliak.

 

 

Lyžiarský vlek

       

Nachádza sa tu vlek, jeho dĺžka je 350 m. Ulič - Čertíž.
 
 

Úzkokoľajka

 
 
Prvú štátnu cestu do Uliča postavili až koncom 19. storočia. Jej začiatok bol vo Veľkom Bereznom a pokračovala do Zboja. V roku 1908 dokončili úzkokoľajku zo Zabroďa, ktorá viedla z Uliča dolinou Zbojského potoka až nad Novú Sedlicu a prípojkou spájala obec Kolbasov.
 
 
Vojenský cintorín