OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Drevené kostolíky

 

PRÍSLOP

 

 

Drevená cerkva sv. Bohorodycy bola postavená v druhej polovici 18. storočia ( medzi rokmi 1750 až 1779). Povodne stala na Karcabe, kde sa povodne nachádzala obec. Pravdepodobne do začiatku 19. storočia bola postavená nižšie do doliny. Na tomto mieste stala do roku 1944, kedy počas druhej svetovej vojny zhorela.

 

 

TOPOĽA

 

 

Drevená cerkva sv. Michala archanjela bola postavená v druhej polovici 17. storočia ( pred rokom 1700). Je to najstaršia drevená cerkva v sninskom regióne. V roku 1780 bola prenesená na terajšie miesto a bola rozšírená.

 

RUSKÝ POTOK

 

 

Drevená cerkva sv. Michala archanjela bola postavená na prelome 17. a 18. storočia  (okolo roku 1700). Je to najmenšia drevená cer kva na Uličskej doline.

 

ULIČSKÉ KRIVÉ

 

 

Drevená cerkva sv. Michala archanjela bola postavená v roku 1778. Táto drevená cerkva sa vyznačuje najkrajšou vnútornou ikonopisnou výzdobou.

 

NOVÁ SEDLICA

 

 

Drevená cerkva sv. Michala archanjela bola postavená v roku 1764. Od 1969 do roku 1972 bola pre verejnosť uzavretá. Po jej rozobratí a prenesení bola v roku 1974 spristupnena verejnosti ako súčasť Expozície ľudovej architektúry a bývania Vihorlatského múzea v Humennom.

 

ZBOJ

 

 

Drevená cerkva sv. Mikuláša biskupa bola postavená v roku 1706. Je považovaná za jednu z najkrajsich cerkvy na Slovensku. V roku 1967 bola prenesená do skanzenu v Bardejovských kúpeľoch.

 

ULIČ

 

 

Drevená cerkva sv. Mikuláša biskupa bola postavená v roku 1781 a rozobratá po roku 1866. Pravdepodobne tuto cerkvu zachytil neznámy ikonopisec na ikone sv. Mikuláša biskupa, ktorá sa nachádza na ikonostase v súčasnej murovanej gréckokatolíckej cerkvi. Z hľadiska architektúry je zaujímavá skutočnosť, že cerkva je typického bojkovskeho štýlu s najvyššou centrálnou vežou. Toho istého štýlu boli všetky drevene cerkvi v okolitých obciach. Tie boli zväčša dodatočné stavebne upravovane tak, že bola postavená veža nad babincom a urobená strecha, ak je to typické pre kostoly západného obradu.